avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2103)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


26 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
zlewkrwi
neutrino taonowe
poezja
dodano:
18 czerwca 2008, 01:07:59


mechanika śliny

nie przepłynę więcej ustami
uliczki z kości brukowej
miasta pod skórą drążąc tunel
żeby dotrzeć na wielki koniec
aż z nas wylecą kanty kłódki klucze
bryły bloki bramy żelazne pręty sworznie i śruby
pryskając prosto w oczy

znowu zmieszałam
rzeczywisty płyn z idealnym
mogłabym jednak przetrwać
bez nieskończoności
wszystkich punktów materialnych
bez codziennej kroplówki
twoich ust pełnych mnie
wypluj mnie proszę
teraz proszę terazkomentarze (11)
avatar Wiktor & Jakub
memento155wp.pl
2008-06-18, 08:26:06:
j.w.
jeszcze wrócę, ale jest ciekawie :)

avatar kura RA
2008-06-18, 08:37:38:
paralizator kreaturywizacji
ciekawe co na to Mr Young

avatar jacek sojan
jaceksojanwp.pl
2008-06-18, 08:58:05:
Epoka łupanego słowa
"mogłabym jednak przetrwać
bez nieskończoności
wszystkich punktów materialnych" -

mam zagwozdkę natury logicznej;
"przetrwanie" już zakłada "nieskończoność", a materia - punkty materialne są ze swej istoty skończone;
zanurzenie w bycie materialnym to egzystencja uwarunkowana materią - "wyplucie" oznacza byt czysty - duchowy, więc czy prośba peela to prośba o wyzwolenie, o śmierć?
J.S
--
j-so

avatar . .
2008-06-18, 12:17:49:
   
też się zastanawiam na nieskończonością punktów materialnych. moim zdaniem nieskończona może być ewentualnie energia(która jak wiadomo tworzy formy materialne, ale tymczasowo; czasem na parę miliarów lat:D)
--
- aleś cham! - o wizerunek dbam

avatar zmyślnik
2008-06-18, 14:59:08:
neutrino taonowe
hmm, tak naprawdę to gdzie kończy się jakikolwiek punkt? :) i jaka jest jego istota, natura? no chyba nie absolutna że mamy rozpatrywać go jako coś zupełnie odrębnego? Od razu dodam że peel z przekąsem mówi o takiej nieskończoności, podważając jej znaczenie, jednak nie dlatego ze widzi skończoność punktow materialnych - ma inne powody. Punkty materialne są tu zresztą nieskończone nie w sensie ich wiecznego istnienia w jakiejś konkretnej formie (która wiadomo ze się zmienia), ale w sensie ich możliwości manifestacji oraz nawet samej ilości– tu metaforyczne nawiązanie do płynów które wlasnie traktujemy jako nieskończoną ilość nieprzeliczalnych punktow materialnych.
Dodam jeszcze na marginesie ze wiele interpretacji teorii kwantowych wychodzi poza wzajemnie wykluczające się przejawianie i nieprzejawianie (materia i energia) nadając każdemu zdarzeniu jakość ciągłą – tu przyszlo mi do glowy ze analogicznie w cieczy tez zachodzi pewna spójność, płyn traktowany jest jako ośrodek ciągły zawierający nieskończoną ilość punktow materialnych. A peel jako forma posrednia posiada materialne cialo (zresztą w 70% zbudowane z wody-plynu) , ale nie jest nim :) Wracając jednak do samego wiersza i metafor płyn (np. ustrojowy :)) jest nieskończony w swej ilości punktow materialnych, niby nieskończoność samej miłości (dzięki której następuje czasem jego wymiana :) w świetle wszelkiej mechaniki, praw chemii i fizyki - miesza się tu tez plyn rzeczywisty i plyn idealny (metafory zaczerpnięte z hydrodynamiki) pokazując że mogą być jednym.
A jednak peel prosi o wyplucie, w sposób w jaki kiedys prosił o coś innego:) .
Bo wlasnie troszkę sobie drwi z nieskończoności punktow materialnych i z calej mechaniki płynów (tylko w sensie uzytej metafory ) – pisze ze bez takiej nieskończoności mógłby przezyc, bez plynow ustrojowych:) z kroplowki do której jest przywiązany - teraz prosi o odcięcie. Prośba peela to nie jest żadna prośba o - jak pisze Jacek –‘byt czysty, duchowy’ i t d, bo peel jak wynika z tego co powyzej nie robi takich rozróżnień, raczej prośbą o wyplucie poza pojęcia, zjawiska, ich nazwy i prawa nimi rządzące, oraz poza pewne zależności (uzależnienia, uwarunkowania) – i w takim tylko sensie prośba o pewien rodzaj (jak tym razem słusznie pisze Jacek:) - wolności, wyzwolenia. Ok, chyba wystarczy na temat rozwiniecia tego fragmentu wiersza hehe, dziękuję za przeczytanie, zatrzymanie pomyslenie, i za zawsze czujne oko :))
--
"Sztuka jednego się tylko boi - letniości." W. Gombrowicz

avatar amk
2008-06-18, 22:52:34:
antracyt
no, no
niezły koktajl a pod pokruszonym lodem...?
zbr + PW
--
Ceń cień (Jan Sztaudynger)

avatar . .
2008-06-20, 02:35:17:
   
ach te zmyślnikowe wykłady w obronie tekstu:P tak się składa, że jestem z zamiłowania domorosłym astronomem. lubię się taplać w rozprawach na temat kwarków czy neutrino czy innych związków - mam takie szczęście, że 'na żywo' dostaję wykłady od moich kumpli właśnie w zakresie tych tematów

niesamowicie się przy tym podniecają, ja chyba trochę też:D

ale i tak masz fajne monologi:D
--
- aleś cham! - o wizerunek dbam

avatar Jacek Krajl
2008-06-20, 13:36:47:
poeta_jest_robotem
szczerze mówiąc - tytuł zabiera całą zabawę i pozbawia mocy - czy myślała Szanowna o rezygnacji z konkretnej "mechaniki śliny" na rzecz tytułu, który nie będzie wskazywał drogi na starcie?

/jacek
--
http://mechanizmsekundy.blogspot.com/

avatar zmyślnik
2008-06-20, 13:49:28:
neutrino taonowe
Mihaly:) monolog to byłby jakbym na przykład zalozyla na forum taki temat „jakim ruchem posuwa się wasz długi język podczas wymawiania słowa kwarek i co wtedy czujecie” albo „który kwarek najbardziej was podnieca: górny, dolny, dziwny, powabny, piękny czy prawdziwy" –. I od razu odpisałabym sobie uzasadniając jeszcze dlaczego wlasnie ten a nie inny, kto wie może nawet nie zgadzając się ze sobą i wyzywając się od ignorantów czytających nie te gazety co trzeba albo słuchających nie tego radia :) ale tutaj to raczej traktuj jako zwykłą odpowiedz na Twoje i Jacka Sojana pytania i wątpliwości.
Ale i tak szkoda ze nie znam twoich kolegów;))

Jacku dzięki, na począktu była po prostu mechanika płynów, ale to chyba nie wiele zmienia:) starałam się tytułem naprowadzić bo nie byłam pewna czy sam wiersz bez wskazówki wystarczająco oddaje obraz który chciałam uzyskać, a nie chodzi mi tu o to by czytelnik kluczył, ale raczej żeby dość łatwo przebił się i zobaczył to co chcę pokazać, jakby najwazniejsze bylo nasze spotkanie się w jakimś punkcie a nie samo szukanie go. ale przyznam że nie mam nieraz wyczucia i może faktycznie tytuł wskazuje aż za bardzo i przez to "odbiera moc" już na starcie. pomyślę nad zmianą, dzięki!


--
"Sztuka jednego się tylko boi - letniości." W. Gombrowicz

avatar Rychu Kluska
2008-06-21, 11:09:07:
mechanik liryczny
ja się nie będę zagłębiała w tematykę nieskończoności, bo niestety przyszło mi się tego uczyć, w piątek egzamin z filozofii. człowiek raz kończy studia i myśli, ze więcej już uczyć się nie musi, a tu lipa. tracę wątek.

mnie spodobała się pierwsza strofka. druga, z zwłaszcza dwa ostatnie jakoś nie bardzo.

buźka

--
nie ma

avatar zmyślnik
2008-06-21, 12:38:57:
neutrino taonowe
dzięki Rysiu! człowiek uczy sie i uczy, w nieskończoność :)
druga rzeczywiscie taka bardziej wypluta.
--
"Sztuka jednego się tylko boi - letniości." W. Gombrowicz

O utworze:

punkty redakcji: 0
wyświetleń:843
komentarzy:11
ulubionych 3

w ulubionych u:
nionpa, MUFKA, amk

Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

zlewkrwi
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.