avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2104)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


30 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
- magiczna...
mechanik liryczny
poezja
dodano:
26 września 2006, 15:21:01


do mistrza-poety /… poezje tańczącej śmierci …/

będąc muzą
chciałabym usta twoje
cyjankami zrosić
patrzeć i słyszeć
bladych warg poezję
obnażonej prawdy
malarskością zachwycać
wykręconych gnatów
żółcią pejzaży rozlanych
zmysłami smakować
jęków nieudawanych
zachłyśniętych rymów
łapczywych oddechów
elegii rytmicznych
i ud tarcia taktów
skąpych w unisona
mięśni figur złożonych
tobą spełniona
wygięty bólem
zaprawdę śliczny!
prawdziwszy niż słowa
ten…
szpadlem ugłaskane
arcydzieło


komentarze (8)
avatar Gustaw Dziad
kopytko
2006-09-26, 15:24:18:
wszędzie schody wszędzie cohen
magiczna pani, jeżeli chce pani pisać na poważne, niechże się pani opamięta z taką tańczącą poezją, tkwi w pani jaki taki liryzm i spora doza wrażliwości. czas pogrzebać stare graty. czas porzucić grafomanię
--
"Odkąd Sebastiana odeszła ścieżką wiodącą do wioski trędowatych, częściej niż dotychczas przypominałem sobie, że jestem sierotą"

avatar - magiczna...
hermaphroditaeo2.pl
2006-09-26, 15:35:18:
mechanik liryczny
Mój potrójny Panie /Gustawie, Dziadku, męzczyzno/ - bardzo proszę o konkret - otworzyłam się wszak niemiłosiernie na słowo krytyki, wręcz lubieżnym to się zdać może... Czekam
--
...bliżej twych słów być - to bez gwałtu przenikać ciebie.

avatar Gustaw Dziad
kopytko
2006-09-26, 15:53:46:
wszędzie schody wszędzie cohen
zacznijmy od czytania na głos. jak wrażenia? śmiesznie brzmi zwieńczenie, nieprawdaż. no i taki śmiertelnie poważny klimat się zrobił. wszystko takie dynamiczne, rozszarpane, dzieje się wiele, a tak naprawdę nic. frapujące, nieprawdaż? to się zowie patos i tego tu za dużo.

jak pozbyć się patosu (jeśli pani na taki zabieg by łaskawie przystała)? otóż należy zamieniać twe na twoje i analogicznie z mymi, swymi, itd. co więcej, unikać wypadałoby określania każdego rzeczownika (mniej energicznych epitetów), wiersz będzie lżejszy, bogatszy w klarowną treść.

co pani na to?
--
"Odkąd Sebastiana odeszła ścieżką wiodącą do wioski trędowatych, częściej niż dotychczas przypominałem sobie, że jestem sierotą"

avatar - magiczna...
milenca1gazeta.pl
2006-09-26, 16:12:04:
mechanik liryczny
Bardzo dziękuję i jestem prawie content z odpowiedzi. Kiedyś poprawiłam ten tekst, wtedy odwortnie sugerowano "twoje" na "twe" - zmieniłam zgodnie z duchem otwartości. Chcę, pragnę - szukam pomocnego oka i umysłu, próżno widać i naiwnie. Proszę wierzyć w mą wdzięczność, od serca dziękuję i słowa krytyki przyjmuję itp, itd.... Co do patosu hmmm - być może jest on częscią mnie samej, proszę uwierzyć - nie dostrzegam go, czy powinnam walczyć z sobą? Czy to bardzo przeszkadza, utrudnia zrozumienie? Prawdziwszy niż słowa ten... wiersz liryczny - czy można umrzeć udając umieranie? Sympatyczny z Pana potrójny mąż.
--
...bliżej twych słów być - to bez gwałtu przenikać ciebie.

avatar nionpa
krahelo2.pl
2006-09-26, 22:01:32:
prosto do sannja
ten utwór bardziej mi podchodzi niż poprzedni. jak pisze Gustaw widać potężną rezerwę. możesz skakać wysoko. póki co wygląda to na badanie własnych możliwości, więc w efekcie widać trochę jeszcze szelesczacego poetyckiego celofanu (usta zrosić, bladych warg,), ale widać też ciekawe ślady (łapczywych oddechów/elegii rytmicznych)
czekam na następne.
--
http://ratujtybet.org

avatar Mihaly
2006-09-26, 23:37:20:
   
zgadzam się z Gustawem.

masz prześliczny awatar(ach te włosy i kości policzkowe) - to Ty?
--
- aleś cham! - o wizerunek dbam

avatar Łukasz Jaroń
2006-09-26, 23:53:15:
jesteśmy złudzeni
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
Zgadzam się z przedmówcami, a co do patosu, to hmmm. Patos sprawia, że tekst zaczyna śmieszyć - kto traktował ze śmiertelną powagą wszystkie szkolne akademie? Kiedy chcesz powiedzieć komuś coś ważnego - a zakładam i widzę, że chcesz - lepiej zrobić to zwyczajnie, po ludzku, bez patosu, który wbrew zamierzeniom odziera całość przekazu z magii i skupienia. Zamiast na treści człowiek skupia się na tym, że jest ona powiedziana w sposób dziwny i podniosły. Antyczna zasada stosowności (i 3 stylów) dawno już wyszła z użycia - nie mówię, że teksty antyczne są śmieszne; chcę powiedzieć, że kiedy chcesz komuś szepnąć do ucha Twoje uczucia, powiedzmy, po stracie bliskiej osoby, to nie będziesz wylewała krynic łez Ledyjskich na swe nadobne lica, ani skarg Symonidowych przywoływała jako sytuacji analogicznej do Twojej, tylko po to, żeby powiedzieć, że Ci smutno. Chodzi o to, żeby uczucia pokazać w najprostszej formie (chciałoby się rzec - czystej).
Patos zakłada nieszczerość i przesadę, to poezja tłumów, jeśli mogę sie tak wyrazić. Natomiast ja (inni chyba się ze mną zgodzą) wolę bezprzesadyzm i prawdę, która jest zawarta w prostych słowach, nie owijanych watą.

Będę śledził to, co piszesz, bo myślę, że masz ciekawe rzeczy do powiedzenia. Radzę Ci jednak słuchać moich przedmówców - oni naprawdę, zapewniam Cię, wiedzą, o czym mówią.

Pozdrawiam :]

avatar sojan
jaceksojanwp.pl
2006-09-27, 08:19:46:
Epoka łupanego słowa
j.w.
--
j-so

O utworze:

punkty redakcji: 0
wyświetleń:869
komentarzy:8
ulubionych 0


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

magiczna
  poprzedni   lista utworów          

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.