avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Rapityn
notatnik
poezja
opowiadania
felietony

Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
na marginesie
regulamin
FAQ
archwium forum
forum
lista członków JL (2103)
znajdź osobę
Szukaj


zaawansowane...

Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


31 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
Rapityn
mechanik liryczny


barka - I część opowiadania o wrocławskiej starej krypie przy moście Zwierszynieckim
Postanowiłem się usamodzielnić. Nie był to proces myślowy trwający latami. Procesów w tym nie było, była tylko chęć mieszkania samemu. Kasy zbyt wiele nie posiadam ale co znaczą pieniądze? Są albo ich nie ma. Wprawdzie jeżeli o mnie idzie, a o mnie tu idzie to ja ich wybitnie nie miałem. Miałem jednak zapał i jak się okazało wieczorem zapał w zupełności wystarcza do usamodzielnienia się. Zapał wystarcza do życia, podobnie jak jego brak wystarcza do jego zakończenia.
Rozpocząłem od wydawania pieniędzy. Pomimo, że miałem ich niewiele kupiłem gazetę z ogłoszeniami. Ogłoszenia, ogłoszenia, sprzedam, kupię, kupię, sprzedam. Ustaliwszy, że nie dam rady nic wynająć z uwagi na wspomniane fundusze, zadecydowałem, że postąpię inaczej.
Wyszedłem ponownie z mieszkania trafnie zauważywszy, że w murach swojego pokoju niczego raczej nie załatwię. No ale gdzie teraz? Oczywiście przed siebie. Nogi poniosą i doniosą. Doniosły do Rynku. Nużące wędrowanie sprawiło, że przysiadłem obok Fredry i zamówiłem piwo w Spiżu. Jasna sprawa, że znów wydatek bo jak wiadomo nikt piwa za darmo nie daje. Dodam, że tym bardziej w Rynku Wrocławskim piwa nikt za darmo nie daje. Siedziałem i gapiłem się na gołębie. Dziwne, przecież te ptaki gdzieś mieszkają. Mieszkają i pewnie to mieszkanie co je mają jest ciepłe, ma widok na park lub inne ciche miejsce. Takie mieszkanie to jest coś. Mieszkać tam gdzie gołębie. Wstrzymałem myśli. Powoli, powoli ja ptakiem nie jestem ale tak samo bidulek z forsą co one. Co by można z tym zrobić. Pomimo intensywnego wlewania w siebie piwa nie wymyśliłem nic rozsądnego. Odrzuciłem doklejenie sobie dzioba, przymocowanie skrzydeł ptasie arie. Zrozumiałem, że kierunek w jaki zmierzam jest łagodnie powiedziawszy... no nie jest to właściwy kierunek. Wstałem od ławy drewnianej daszkiem, takim z płótna baldachimem osłanianej i skierowałem się na Odrzańską, Przeszedłem mostem Uniwersyteckim na Ostrów Tumski i dotarłem do Wybrzeża Słowackiego. Idąc tak przy Odrze i patrząc na jej brzegi szukałem sitowia. Siku, siku, sik, sik, siku mi się chciało. Nad Odrą jednak przynajmniej w tym miejscu gdzie szedłem żadnych szuwarów nie znalazłem. Stało się jednak, że znalazłem nie używaną barkę. Barka stara jak kryształowy wazon Babci który dostała od swoich rodziców na 18 urodziny. Stara ale jaka piękna. Pomyśleć stara i piękna i pomalowana i zupełnie niczyja. Niczyja inna tylko jakiegoś tam muzeum barek czy innego cholerstwa. Przejmować się jednak nie zamierzałem muzeami. Mogę być ewentualnie jak się kto zapyta kustoszem. Kustoszem być nie najgorzej, nie tylko nie trzeba wydawać pieniędzy. Pieniądze bowiem się dostaje od zwiedzających. Zamieszkałem więc na barce. Usiadłem na pokładzie i po jakiś piętnastu minutach pojawiła się rodzinka.
utwory


informacje

lubię pisac lubię czytac

dołączył(a): 2007-03-25
grupa:
liryczni
imię:
Piotrek
miejscowość:
Wrocław
urodziny:
1970-12-10
44 wierszy
7 opowiadań
18 tekstów (publicystyka)
0 tłumaczeń
0 utworów w PW
143 komentarzy udzielonych
261 komentarzy otrzymanych
5 postów na forum

ulubieni

moi ulubieni autorzy:

małGocha, jacek sojan, nick, Barbara Mazurkiewicz, motyl, Antoine Plouier

jestem w ulubionych u:

freya, motyl, Antoine Plouier, zlewkrwi