avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2104)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


31 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
Cerber
logopeda myśli
teksty
felieton, esej
dodano:
17 czerwca 2010, 23:27:06


Wydatki państwowe (polityka)

Joanna Mucha obiecała, że w razie elekcji marszałka na prezydenta już po pierwszej turze, zaoszczędzone na drugą turę 100 milionów złotych powędruje bezpośrednio do powodzian. Co za bezczelne chamstwo, w taki sposób zagrać na głosach ludzi, którzy powinni panią Muchę i cały polityczny kartel przegonić tam, gdzie niedźwiedzie polarne zimują. Najlepiej w samych klapkach.

Przypomnijmy, że Joanna Mucha to doktor nauk ekonomicznych, która w programie „Młodzież Kontra” wysnuła ciekawy wniosek, że „podatki nie mogą być zbierane bezpośrednio na ten cel, któremu służą”. Wiadomo, że gdyby były w ten sposób zbierane, to miażdżąca większość ludzi chciałaby się z poszczególnych części zwolnić. Całkowicie na jaw wyszłoby także kredytowanie i zadłużanie państwa (gdyby się okazało, że państwo wydaje więcej niż ma z podatków).

Jak łatwo politykom przechodzi żonglerka pieniędzmi – 100 milionów tam, 100 milionów tu. Najlepiej też zbierać podatki, wsadzić do jednego kubła, żeby obywatel nie mógł połapać się co i za ile, co otwiera szeroką drogę do rozmaitych defraudacji. Kiedy przychodzi nieszczęście, i to z powodu wadliwego funkcjonowania państwa (za gospodarkę wodną odpowiedzialnych jest 5 organów, każdy podległy Innemu ministerstwu), to wtedy warto rzucić niczym rzymscy senatorowie trochę zboża na ulicę i już proletariat zadowolony siedzi cicho i wdzięczny jest sprawcy nieszczęść.

Ale skąd pochodzą te pieniądze, te 100 milionów? Przecież nie wzięły się z Marsa, nie urwały się z choinki. Otóż, jak wszystko inne, te 100 milionów zostanie zabrane wszystkim innym – tym, co nie mieszkali na terenach zalewowych (czyli byli rozsądniejsi), tych, co się ubezpieczyli (czyli byli rozważniejsi) i tak dalej. Inną możliwością, właściwie opcją o tym samym rezultacie, tylko z innym przebiegiem – jest dodruk pieniędzy, co jest bezpośrednią przyczyną inflacji, sztucznego zwiększenia popytu i , na koniec, wzrostu cen. Jeśli porównujesz ceny sprzed roku z obecnymi i znowu na rachunku za duże zakupy wychodzi 10 zł więcej, to najprawdopodobniej jest koszt państwowej edukacji, służby zdrowia i pomocy dla powodzian. Zwolennikom wolnego rynku wydaje się to oczywiste, ale w „demokratycznym” narodzie te prawdy ciągle są odrzucane lub przyjmowane z szeregiem bezsensownych „ale”.

Politycy PO i PSL (oraz paru z lewicy) powinni na te 100 milionów zrobić zrzutkę z własnych zarobków. Szastanie cudzymi pieniędzmi to żadna sztuka – sztukę te pojął nawet Andrzej Lepper (nawet dobrze mu szło wyszarpywanie cudzej kasy – via Bruksela). Jeśli tego nie zrobią, a nie zrobią, są tylko pijawkami, żerującymi na nieszczęściu jednych (powodzian) i naiwności drugich (całej reszty społeczeństwa). Skandalem są cięcia w wydatkach na infrastrukturę przeciwpowodziową. Infrastruktura to jeden z sektorów gospodarki, który najciężej sprywatyzować, a jej dobry stan przyczynia się do pozytywnych sprzężeń w gospodarce. Skoro Polacy muszą płacić haracz na „potrzebne” państwo, to niech chociaż wydaje je sensowniej, zamiast grać z elektoratem tak bezczelnie, jak posłanka doktor nauk ekonomicznych pani Joanna Mucha.

K2


komentarze
avatar Jacek Krajl
2012-04-03, 11:12:37:
poeta_jest_robotem
Ahoj! No, to teraz, bracie, o Asi Musze i jej działalności trzeba zrobić aktualizację, bo już sporo sobie do (a)politycznego CV zdążyła dołożyć!
--
http://mechanizmsekundy.blogspot.com/

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2012-04-03, 23:20:14:
logopeda myśli
i tak ją kocham miłością nieskrytą i brudną!
--
...jak pies

O utworze:

wyświetleń:5447
komentarzy:2


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

Cerber
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.