avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


13 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
WALPURG
mechanik liryczny
teksty
felieton, esej
dodano:
3 kwietnia 2010, 00:27:36


BARSZCZ ERYSTYCZNY

W zgodzie z moją wcześniejszą zapowiedzią i moim przeświadczeniem o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia,dzielę się z niezliczoną rzeszą moich sympatyków i taką samą - jednak że - tylko "grupką"moich przeciwników przepisem na "BARSZCZ ERYSTYCZNY".
Zapewniam że ta "strawa' duchowa - odpowiednio przetrawiona - uczyni tak z jednych jak i z drugich osobni /ków/i /czki/ należycie umotywowaną czeredę do walki o swoje "poetyckie pyzy","prozatorskie karbinadle,"eseistyczne flaki' czy też o inne pomniejsze podroby literackie.
Sam BARSZCZ jest dla mnie arcydziełem sztuki kiszenia żuru,bowiem odkryłem zasady żurotwórczej erystyki którymi posługują się moi literaccy "konsumenci" a które to zasady są niczym innym jak składnika mi owego BARSZCZU na w/w żurze.
I tak składnik 1- znany jako "Chwyt łańcuchowy" od średniowiecza służył do wykazania rzekomej tożsamości dwu zupełnie odmiennych pojęć.
Dokonuje się tego za pomocą szeregu nieznacznych przesunięć logicznych,które w końcu prowadzą do zidentyfikowania obydwu.
Składnik 2 - "Chwyt przyczepkowy".Używany do wykańczania przeciwnika,z którym ma się osobiste zatargi.Tak na przykład krytykując jego pracę,ignoruje się absolutnie jej treść zasadniczą,natomiast atakuje się jej szczegóły,najlepiej wyrwane zdania.
Składnik 3 - "Chwyt boczny", czyli - palcem w oko .Zaleca się go wówczas,gdy nie ma żadnych innych argumentów,nawet fałszywych,pod ręką.
Składnik 4 - "Chwyt z głupia frant",po rosyjsku -waliat duraka- i przyjmować to co zostało powiedziane żartobliwie - na serio i odwrotnie.
Składnik 5 - "Chwyt za słowo" stosowany dla zaciemnienia dyskusji.Jakkolwiek przeciwnik myśli dokładnie to samo co my,używany rozmyślnie,celem pognębienia go, w .odmiennej terminologii.
Składnik 6 - Wyzwiska "Chwyt" najbardziej zalecany.Nie argumentować,walić pałą.
To wszystko należy doprawić i nadać właściwy aromat,zatem:
Składnik 7 - "Chwyt workowy" ,czyli po łacinie "quaternio terminorum".Chcąc wykazać prawdziwość i ogólne zastosowanie lansowanego przez się pojęcia,używa się go na początku wywodu w formie wąskiej i ścisłej,by je pod koniec tak niepostrzeżenie rozszerzyć,aż obejmie ono wszystko,co się komu żywnie podoba,nie mając już jednak nic wspólnego ze swym poprzednim znaczeniem.
I Składnik ostatni - "Chwyt Munchhausena czyli po łacinie "petitio principii".Zakłada się jako pewnik to,czego się miało właśnie dowieść...

SMACZNEGO !!!


PS.
Życzę zdrowych i wesołych JAJ !


WALPURG


komentarze
O utworze:

wyświetleń:5309
komentarzy:0


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

WALPURG
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.