avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


31 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
Cerber
logopeda myśli
teksty
felieton, esej
dodano:
25 kwietnia 2009, 23:33:16


Dlaczego socjalizm jest szkodliwy?

Witamy w krainie poprawności politycznej! Jeśli jesteś fanem równouprawnienia, ekologii maniakalnej, wspomnianej poprawności politycznej i wierzysz, że czerwona ideologia zbawi świat, muszę Cię rozczarować - nie będę Cię dzisiaj klepał po pupci, ani protestował, że ktoś ośmielił się wyrazić swoją opinię na temat homoseksualizmu (vide Miss Kalifornii).

Nie będę się bawił w definicję socjalizmu - w skrócie: wyrównywanie szans i praw, z racji tego, że jednostka jest pozbawiona wad.

Już w samym założeniu kryje się totalitarystyczna tendencja - uniformizacja. Egalite taką niesie za sobą logiczną konsekwencje.

Socjalizm nie wyrządza tylu szkód na płaszczyźnie obyczajowej (bo jego efekty będą oceniane tendencyjnie), o tyle na płaszczyźnie gospodarczej i mentalnej zbiera straszliwe żniwo. Podnoszenie podatków do dziesiątek procent oraz obwarowywanie państwa koncesjami, licencjami i pozwoleniami powoduje, że coraz mniej pieniędzy jest w realnym obiegu. Dobrze jest pokazać to na przykładzie pt. "od nasiona do hotdoga".

* Rolnik, by zasiać pszenicę, z której później potencjalnie zrobi się tyle mąki, ile potrzeba na jednąbułkę hotdoga, musi kupić za, powiedzmy, 0,20 gr. Dodajmy podatek, żeby łatwiej było liczyć, modelowe 20%. Wychodzi 0,24. Do tego dołóżmy nawóz, paliwo i tak dalej. Te towary też obłóżmy podatkiem.
* W końcu rolnik sprzedaje 300g pszenicy producentom mąki. Sprzedaje to za powiedzmy 0,60zł. Dołóżmy podatek. 0,75 zł.
* Producenci mąki robią swoje zadanie. Dokładając swoją marzę, sprzedają 250 g mąki za 1,20 zł. Mogliby za złotówkę, ale wiadomo, podatki. Do tych 1,20 zł też trzeba doliczyć podatki i robi się nam 1,40 zł.
* Potem czas na piekarza, który też robi swoją pracę, zazwyczaj przed wrzaskami kogutów, i też chce swojej marży, oczywiście, mógłby sprzedać produkt o 0,50gr taniej, ale nie może. Historia się powtarza. Właściciel lokalu gastronomicznego za bułkę musi zapłacić około 1,90zł. (Tak, tak! To za bułkę płaci się najwięcej!).
* Nie w ciemię bity właściciel lokalu gastronomicznego, przedstawiciel zaszczytnego trzeciego sektora gospodarki, od każdego swojego hotdoga też musi odprowadzić podatek. Za samą bulkę płaci się w takim hotodogu 2,20 zł.

Podsumowanie. 0,15zł + 0,20zł + 0,30zł +0,40zł. Połowa ceny produktu to podatek. Nie 20%! Połowa! Nie zdajemy sobie sprawę z tego, jak wysokie podatki zatykają obrót pieniędzmi, a to był przykład, można powiedzieć, "na szybkiego i lajtowy". Cieszmy się np., że firma o nazwie "babcia" nie pobiera od nas opłaty za zrobiony rosół.

Podatek 20% zabiera nam zatem połowę pieniędzy na system, który musi się sam utrzymać, po to, by sprawnie zabierać haracze na swoje funkcjonowanie. Jak w tym dowcipie o Unii Europejskiej:

Zdarzyło się pewnego razu, że Socjali posiadła złomowisko w samym środku pustyni. Unia orzekła, że ktoś może dokonać kradzieży ze złomowiska, zatem stworzyła stanowisko nocnego stróża i zatrudniła do tej pracy człowieka. Następnie Unia powiedziała:
- Jak stróż nocny może wykonywać swoją pracę, kiedy nie dostał instrukcji?
Stworzyła zatem Unia Dział Planowania i zatrudniła dwoje ludzi - jednego do pisania instrukcji, drugiego do odmierzania czasu pracy. Następnie Unia Europejska rzekła:
- Skąd mogę wiedzieć, czy nocny stróż wykonuję swą pracę prawidłowo?
Zatem Unia stworzyła dział Kontroli Pracy i zatrudniła dwoje ludzi, jednego do zbadania problemu, a drugiego do pisania raportów. Następnie Unia powiedziała:
- W jakiś sposób należy tym wszystkim ludziom płacić.
Unia stworzyła więc stanowisko referenta do spraw obliczania czasu pracy i księgowego, po czym zatrudniła na te stanowiska dwoje ludzi. I rzekła Unia:
- Kto będzie odpowiadał za tych ludzi?
I Unia stworzyła Dział Administracji i zatrudniła w nim troje ludzi - kierownika administracyjnego, jego zastępcę i sekretarkę. I Unia oznajmiła:
- Przez rok przekroczyłam budżet o 18 tysięcy, muszę zatem dokonać cięć w budżecie.
I zwolniła Unia z pracy nocnego stróża.

Oprócz samej końcówki, z którą można się spierać - sama prawda. Łańcuch reakcji można było zaobserwować w Niemczech, gdzie po ponad 10 latach liberalnej gospodarki do rządów dorwało się SPD. Coraz więcej zasiłków i zapomóg->rosnąca dziura budżetowa->zalepianie dziury podatkami->unicestwienie siły nabywczej->zwiększona konkurencja o pracę (zamiast o pracownika)-> cięcia w firmach.-> zmniejszenie wpływu z podatków, zwiększenie wydatków socjalnych dla bezrobotnych -> rosnący deficyt -> dalsze zalepianie dziur podatkami (najnowszy hit mody w Berlinie - podatek "ekologiczny" - może i niegłupie, tylko dziwne, gdy miasto Berlin ma ponad 60 mld długu).

Czy jeśli dasz znajomej 10zł za zrobienie Tobie "fajnej" fryzury, to czy dobrowolnie dopłacisz 1-2 zł dla rządu jako podatek? Odpowiedź na to pytanie zaczyna się na "N" i zapewne z wieloma wykrzyknikami na końcu. Dziękuję.


komentarze
avatar caroll
karolinag4op.pl
2009-04-25, 23:45:17:
nogogłaszczki
dziś nie będziesz klepał po pupci ? szkoda.;D idę precz, na politykę jestem zbyt głupia
--
http://www.youtube.com/watch?v=1TwqE2X55Wg

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-25, 23:52:20:
logopeda myśli
jak na politykę jesteś zbyt głupia, to na co nie jesteś? Ale wiem - jakby zabrano Ci prawo do głosowania, to wtedy dopiero zaczęłabyś protestować :))))))
--
...jak pies

avatar caroll
karolinag4op.pl
2009-04-26, 00:41:22:
nogogłaszczki
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
a ty byś nie protestował?? dlaczego to ma być uniwersalna zasada w odniesieniu do kobiet , a nie do mężczyzn ?? jeśli ja mówię, że 'jestem zbyt głupia' to przepisujesz na resztę kobiecego rodu, ale jeśli choćby jeden mężczyzna powiedział, że nie ma rozeznania w polityce to tego nie uczynisz??

podobnie z prawem wypowiadania się w internecie , każdy je ma, co nie znaczy, że każdy skorzysta, baa nie każdy skorzysta właściwie ;dla dobra społeczności internetowej, nie znaczy to jednak , że należy się ono wybranym. Tak Cię to boli ? Dzielenie się swobodami obywatelskimi uważasz za niesłuszne ? . Na polityce świat się nie kończy, muszę ci uświadomić tę bolesną prawdę , bo zdaje się zaczynasz o tym powoli zapominać.
--
http://www.youtube.com/watch?v=1TwqE2X55Wg

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-26, 01:28:14:
logopeda myśli
Tak, tym, którzy nie korzystają ze swobód obywatelskich, można by te prawa odebrać. A faktem jest, że kobiety wybierają zazwyczaj albo w ogóle, albo debili, dlatego ta uwaga tyczy się bardziej ich, niż mężczyzn.

no masz pecha, Caroll.
--
...jak pies

avatar caroll
karolinag4op.pl
2009-04-26, 09:02:52:
nogogłaszczki
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
Kamilu nie Ty będziesz o tym decydował , natomiast w wyrażaniu takich zdań bądź ostrożny, bo zawsze może sie znaleźć ktoś, kto uzasadni twój brak prawa do swobód obywatelskich z jakiegokolwiek powodu, historia zna takie przypadki , wtedy nie sądzę aby Twoja natura pozwoliła Ci siedzieć cicho jak trusia. W ferowaniu wyroków komu się one należą a komu nie, zawsze myśl tak, jakby je miano zabrać Tobie.
--
http://www.youtube.com/watch?v=1TwqE2X55Wg

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-26, 09:53:14:
logopeda myśli
Przedrzeźniam się Karolinko :) Szkoda tylko, że w tej demokracji mamy 40% kompletnie bezpłciowego społeczeństwa - to tłumaczy, jak naprawdę dana nacja jest zaangażowana w to, co się wokół niej dzieje.
--
...jak pies

avatar zakamarek duszy
2009-04-26, 12:32:27:
esteta
Cerber "włożył kij w mrowisko" czyli felieton się udał. Co nie oznacza, że popieram Twoje zdanie odnośnie kobiet i głosowania. :)
Ja sam nie mam DOBREGO rozeznania w polityce, przez co mam mniej stresu, a moje życie jest bardziej beztroskie :D Co z kolei nie oznacza, że jest mi obojętne kto mną kieruje. Obserwuję to co się dzieje od czasu do czasu, ale nie popieram zajmowania się polityką dzień w dzień :) Za dużo się zmienia...

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-26, 13:04:18:
logopeda myśli
Wiesz, gdyby łykać wszystko, co się dzieje, to by można na Walczaka w Gorzowie wylądować. Ja sprawdziłem, kto daje największą wiedzę o polityce i gospodarce, skonfrontowałem z wiedzą historyczną i oddaję stery osobom, które się na tym znają, to jasne. Problem w tym, że nie wszyscy wysilają się na tyle, by chociażby sprawdzić programy gospodarcze. Dochodzi do takich paradoksów, że okazuje się, że program gosp. PiSu był bardziej liberalny od PO, bo liberalizm, który PO sobie przypisuje, to dopiero w drugiej kolejności podatki.
--
...jak pies

avatar Coin-operated Boy
2009-04-26, 13:32:23:
jesteśmy złudzeni
No to mamy godnego następcę Natalii Julii Nowak...

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-26, 13:35:03:
logopeda myśli
A co mnie z nią łączy, debilu?
--
...jak pies

avatar Kyo
kyojest-lirycznie.art.pl
2009-04-26, 20:29:02:
Faszystowska Świńska Świnia[tm]
(Dwa komentarze poleciały. A jak jeszcze raz wpadnie mi w oko intelektualny pierd któregokolwiek z wyciętych blaskomiotów, zabanuję na zbitą mordę.)
--
Call me Bubbles, darling. Everybody does.

avatar wesoły grabarz
..
2009-04-26, 20:38:09:
trzeba było rozstrzelać poetę
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
Ktoś napisał, że Autor pierdoli, ja skomentowałem jednym słowem: "no". Nie widzę powodu do usuwania przynajmniej mojego komentarza. Tamtego zresztą też nie. Czy ciężar słowa "pierdolić" jest tak duży w stosunku do nazwania kogoś debilem, jak czyni to autor tego bajdurzenia(czy grożenie zbanowaniem na zbitą mordę)? Ośmieszasz się. Forma twojej wypowiedzi jest skandaliczna. Za kogo się masz, żeby w ten sposób odzywać się do kogokolwiek. Psychologiczny typ policjanta z małym pyrtkiem. Żenujące i zabawne równocześnie.
--
a potem plątanina w kulisach tego raju

avatar Coin-operated Boy
2009-04-26, 21:56:38:
jesteśmy złudzeni
Co Cię z nią łączy? Na pewno nie kultura osobista.

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-26, 22:02:53:
logopeda myśli
Przepraszam, ale ten ktoś też mnie wyzwał od debili. Zrobił to subtelniej, ale czy plucie w twarz jest jakkolwiek subtelne? Merytorycznie Pan Wesołe Grabki też nie odniósł się do niczego.

Pani NJN guzik się na gospodarce zna i może to zauważ jest już jakaś różnica. Ona uważa konserwatyzm obyczajowy za niezbędność - ja za najlepszą opcję.

Jak rzeczony debil wycofa się ze swoich słów, to ja go uroczyście przeproszę.
--
...jak pies

avatar Kyo
kyojest-lirycznie.art.pl
2009-04-26, 23:05:15:
Faszystowska Świńska Świnia[tm]
Grabarzu poniekąd Wesoły, nie wnikam w formę wypowiedzi, wnikam w merytorykę. Spłodziliście ze swoim przedpiścą dwa komentarze. Obydwa komentarze zawierały do kupy dwa słowa: "pierdolisz" i "no". Jak już bierze Cię na komentowanie, to przynajmniej wyduś z siebie pojedyncze zdanie proste z chociaz jednym znakiem interpunkcyjnym, inaczej Twoje (i innych) myślowe pierdy znikać będą niczym sen srebrny Salomei.

PS. Do interesów Jaronia mieszać się nie zamierzam, wżdy on sam jest w administracji i do plonkownicy dostęp ma pełny. Jak będzie się chciał bronić, to się wybroni.
--
Call me Bubbles, darling. Everybody does.

avatar okhan
okhanjest-lirycznie.art.pl
2009-04-27, 16:24:02:
duszę się miewa
Z tymi podatkami to nie jest takie proste. Bo jeśli kupujesz jakieś materiały potrzebne do produkcji, wrzucasz je w koszty - a więc podatek nie dubluje się zupełnie.
--
7

avatar król ślimak
jejku
2009-04-27, 18:21:31:
mechanik liryczny
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
UPR? Czuć na kilometr. Pozostaje pogratulować sympatyków.

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-27, 19:43:21:
logopeda myśli
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
Okhan - to się nazywa operowanie modelami i schematami. Co do dublowania podatków, to idziesz nie w tym kierunku. Chodzi o podbijanie stawek - ciągłe podbijanie i drożenie produktów przez narastające produkty. Liczba pieniędzy w obiegu rośnie w tempie galopującym, a to oznacza jedno - inflację. Kiepski pieniądz wypiera gorszy.

Król Ślimak - z UPR jest mi po drodze, jeśli chodzi o sposób patrzenia na gospodarkę, ale sam zmieniłbym parę punktów ich programu. Nie uważam też za niezbędny konserwatyzm społeczny, jeno za racjonalny i właściwy. Tak naprawdę na świecie nie ma partii, która by mi odpowiadała, więc trzeba mieć jakieś przybliżenie.
--
...jak pies

avatar okhan
okhanjest-lirycznie.art.pl
2009-04-28, 16:46:27:
duszę się miewa
Cerber - okej, cena produktu będzie się zwiększać proporcjonalnie do liczby "pośredników", ale przykład który użyłeś w tekście mnie nie przekonuje do końca, bo jak już mówiłem, podatek VAT się nie dubluje.
--
7

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-28, 18:48:58:
logopeda myśli
A mi nie chodziło o podatek VAT, tylko modelowe nabijanie kosztów danego produktu. Mówiąc poetycko, mój podatek jest symbolem znacznej większości obecnych.
--
...jak pies

avatar wesoły grabarz
..
2009-04-29, 19:58:30:
trzeba było rozstrzelać poetę
Cerber, czyj jest ten cytat o starojapońskim?
--
a potem plątanina w kulisach tego raju

avatar wesoły grabarz
..
2009-04-29, 21:08:03:
trzeba było rozstrzelać poetę
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
Kyo, prosiłem - nie ośmieszaj się. Chodzi Ci o merytorykę, nie o formę? Więc gdybym napisał "no" jako dopowiedzenie do komentarza typu "nie zgadzam się" "eee tam" "nie kumam" a nie "pierdolisz" - to rozumiem, że też byś wywalił mój komentarz i napisał, że następnym razem zbanujesz mnie na zbitą mordę. A gdybym napisał "no" pod bardzo długim komentarzem, to co wtedy?

Pierdoli Cerber i Ty też pierdolisz nie pozostawiając mi wyboru. Ja muszę pierdolić Was. Właśnie dlatego, że tak bardzo pierdolicie. A ja naprawdę nie lubię nikogo pierdolić. Nawet tych, którzy pierdolą.

Niemniej pozdrawiam, ale kurwa, na boga, trochę rozsądku.

Yo!

PS, A przecież wystarczyłoby przyznać się do przesadzonej lekko bufoniastej reakcji i po kłopocie.

Yo X 2
--
a potem plątanina w kulisach tego raju

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-29, 23:33:01:
logopeda myśli
ten cytat należy wielce prawdopodobnie do Hideaki Anno.

Panie Wesoły, pan też pierdoli jak debil, czasami od tego pierdolenia chce mi się rechotać.
--
...jak pies

avatar Kyo
kyojest-lirycznie.art.pl
2009-04-30, 10:21:36:
Faszystowska Świńska Świnia[tm]
Mniej pierdolenia, więcej czytania ze zrozumieniem, a będzie cacy.
--
Call me Bubbles, darling. Everybody does.

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-04-30, 15:03:10:
logopeda myśli
ja tylko okazuje nonsens podobnych wypowiedzi. Bo tak każdy może powiedzieć.

Cały Karl Marx to dla mnie pierdolenie. I co z tego? I co z mojej wypowiedzi wynika?

A tak funkcjonuje Pan Grabki.
--
...jak pies

avatar wesoły grabarz
..
2009-05-02, 14:04:56:
trzeba było rozstrzelać poetę
to z tego, że Pańskim zdaniem Pana Marks pierdoli, a Pan i Kyo pierdolicie po prostu

(tyle razy zresztą to Panu udowadniałem, że już tchnie nudą ta zabawa - mam wklejać tu linki, czy co? - proszę mi pokazać gdzie ja pierdoliłem, to się ustosunkuję.)
--
a potem plątanina w kulisach tego raju

O utworze:

wyświetleń:5331
komentarzy:26


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

Cerber
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.