avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2104)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


30 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
akuku
mechanik liryczny
teksty
inne
dodano:
22 kwietnia 2009, 23:38:41


Wieści z ogrodu

Stan w którym obecnie się znajduję zmusza mnie do zapisania pewnej myśli, która przyszła w tego stanu efekcie. Gdyby ktoś zapytał mnie wczoraj o sedno tego, czym jest stan po paleniu skuna, udzieliłbym prawdopodobnie fałszywej odpowiedzi. Nie wiedziałem. Dzisiaj już wiem. Roger Scruton pisze, że na środowisko w jakim się znajdujemy można patrzeć z dwóch perspektyw – członka plemienia lub antropologa. Sądzę, że tym co w spaleniu się jest istotne to magiczne i nieustanne przeplatanie się obserwacji czynionych co chwila z innej perspektywy. To doświadczanie ciągłej zmiany dystansu; przybliżanie się i oddalanie bez doświadczania stanów pośrednich.


komentarze
avatar Misia Kowalska
kurtco2.pl
2009-05-02, 16:28:26:
www.myspace.com/papoocmi
Postać Rogera Scruton'a jest mi bliska z dwu powodów. Pierwszy to fakt, iż dusza, temperament antropologa to połowa mojego "ja"; drugą zaś połowę stanowi duch członka plemienia. Widząc nazwisko uczonego w prozie Akuku poczułem się w obowiązku wystosować komentarz.
Punktem wyjścia do interpretacji powyższej prozy jest dla mnie wiersz silnie korespondujący z zamysłem Akuku: Innego diabła już nie ma. Te dwa wysmakowane pod względem stylistyczno-merytorycznym teksty grają na podobnej strunie. Basowej, treściwej strunie jaźni, której brzmienie cechuje autorów wytrawnych, wybitnie dociekliwych.
Skun, Zioło, Trawa, Zielone – tajemniczy ogród zainteresowań pisarza. Czy to tylko afirmacja, aprobata, krzyk apologety? Oczywiście to znacznie więcej: uchwycenie sedna, gorącego jądra problemu; bezbłędna diagnoza, finezyjne wyłuszczenie istoty rzeczy. Nie wiem czy „Wieści z ogrodu” są w stanie zmienić rzeczywistość społeczną, zbiorową mentalność; może to z trudem uchylona furtka do nowej epoki myślenia o kulturze? Nie mam pewności – ale sądzę, że prawdopodobieństwo jest ogromne. Pozdrawiam serdecznie.

O utworze:

wyświetleń:5328
komentarzy:1


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

akuku
          lista utworów          

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.