avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


35 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
Cerber
logopeda myśli
teksty
felieton, esej
dodano:
15 lutego 2009, 20:06:44


Klaun naszych czasów

Pewnego dnia pańskiego, kiedy człowiek jest młody (jak ja, zgrzytnąłem zębami), jeszcze łudzi się, że nie zostanie pachołkiem sił wyższych. W głowie tworzą się przeróżne wizje, z jednej strony mocno związane z rzeczywistością, z drugiej strony, krążące pomiędzy nierealnością i surrealnością własnych wyobrażeń.

01 - Informacje Ogólne.

Każda myśl jest w jakiś sposób surrealna.

Strach klaunów nowego czasu.

Klaun nowych czasów, naszych czasów, uśmiecha się szybciej zanim jego szef stwierdzi, że spadło mu ciśnienie. Klaun naszych czasów, po latach pedantycznego obserwowania biurka, jest w stanie stwierdzić obecność kurzu na zdezynfekowanym biurku. Klaun naszych czasów uśmiecha się urzędowo, jakby przyczepić mu maskę. Zresztą, co do maski, to też się zgadza. Czas spędzany przed lustrem na prezencję przewyższają tylko jego treningi w uśmiechu. Uśmiechu w dewizowej doktrynie pt. „bądź miły”. Jego szef nie potrzebuje już nawet batuty ani najnowszych osiągnięć techniki, aby sterować jego uśmiechem – klaun naszych czasów reaguje na każdy szmer, żeby nie powiedzieć, że telepatycznie. Czasami wyprzedza samego siebie – można go spotkać na ulicy, jak w makijażu chodzi po ulicy i się uśmiecha. I spogląda z góry, o tak, paradoksalnie trzyma głowę zadartą, inaczej niż klauni sprzed dekady lub dwóch.

Klaun nie ma własnego zdania, je tylko biologicznie zdrowe śniadania (skutki oglądania telewizji), rozumie, że trzeba prowadzić recycling, tylko nie za bardzo wie, jak się to odbywa. Do innych mówi, żeby się wzięli za siebie, tymczasem sam zasuwa na rezerwie, a jego nogi już nie przypominają podstawy – bardziej sunie jak na śrubkach, trybach, czasami zaskrzypi coś. Klaun uśmiecha się i nie widzi nic złego w legalizacji związków homoseksualnych, co prawda, dobrego też nie, ale tak jak w przypadku aborcji – tutaj jest gorącym zwolennikiem („wiosna wasza, dupa nasza”) – klauzula dorosłości. Klaun naszych czasów czuje się niespotykanie dorosły. Cieszy się z pracy i jest pracowity – ćwiczy grymasy całymi dniami. Czasami się załamie, ale wtedy przypomina sobie o dwóch innych doktrynach dewizowych: „jutro będzie lepiej” i „nie przejmuj się’, stosowanych w zamiennej kolejności.

Żyje teraźniejszością, ale w tzw. Międzyczasie, głównie po drugim piwie (alkohol na nasze czasy – rozwodniony i słaby), zaczyna marzyć. Generalnie: „pewnego dnia będę sławny i bogaty, ew. tylko bogaty”. Klaun naszych czasów realizuje to poprzez granie na loterii lotto (jednocześnie szczędzą na inny hazard, uważając to za niemoralne i pechowe). Nie szczędzi esemesów na audiotele, z rzadka ciągnie go także na rozmaite castingi.

02 - Poglądy

Klaun nie potrafi więcej samodzielnie myśleć. Jest zbiorem wskazówek, zasad, nakazów, przyzwoitości. Zazwyczaj po wypowiedzeniu się w jednej sprawie można oszacować jego pogląd na wszystkie inne sprawy. Klaun nie jest także zainteresowany polityką, demografią ani tradycją, pomimo tego, że szczyci się posiadaniem poglądów, zazwyczaj demoliberalnych. Składowe tego są następujące (w nawiasach uzasadnienie) zostaną podane poniżej i nie obchodzi mnie to, że wyglądają jak spis dań w zajeździe „pod Witkiem” na szosie warszawsko-świętokrzyskiej.

Podzielono na obowiązkowe i opcjonalne:

Obowiązkowo są t o:

• Zgoda na związki homoseksualne („co mnie to”)
• Zgoda na aborcję („wiosna wasza, dupa nasza”, „mój brzuch należy do mnie”)
• Polityka proekologiczna (wie, co jest dobre, ale ginie po dwóch zdaniach dyskusji)
• Darmowa służba zdrowia i szkoła przy niskich podatkach (Jedyna zauważalna sprzeczność w poglądach klaunów n.cz.)
• Kosmopolityczny wgląd na świat zewnętrzny („Mój nos ważniejszy”)
• Oczarowany feminizmem, ekologią, sprawiedliwością społeczną, dobrą prezencją.
• Jest przeciw elektrowniom jądrowym. (Za przykład podaje Czarnobyl. Oczywiście, gówno wie, co się tak naprawdę w Czarnobylu stało.)
• Uważa, że prawdziwa miłość zrozumie wszystko, choć sam nie posiada cierpliwości. (W jego definicji jego jedyną prawdziwą i niepowtarzalną miłością byłby jego szef.)
• Ma bardzo skrytą niechęć do obcokrajowców (skrytą, bo może być oskarżony/a o rasizm!), jednocześnie jednak z uwagi na karierę wybiera postawę aseksualną i nie-rodzicielską. Dzieci jeśli posiada, to z przypadku, do czego też nie lubi się przyznawać.
• Jest przeciwko amerykańskiej kulturze, nosi jeansy, amerykańskie koszule i pije dietetyczną colę (jeśli nie pija wody mineralnej – to jest absolutny hit). Jest przeciwko US World Order – ma dosyć tej okropnej wojny! Przy okazji nie wie, że np. komórka, Internet, GPS to amerykańskie wynalazki prosto z wojny.

Opcjonalnie:

• Boi się powiedzieć cokolwiek o odcieniu rasistowskim (mimo, iż nie ma na myśli gazowania murzynów w komorach, to jednak się boi)
• Jest przeciwko biedzie w Afryce, przeciwko AIDS i jest za zdecydowaną walką z ptasią grypą (jest za gazowaniem tysięcy kur w imię tejże, mimo, że wirus ptasiej grypy ginie po 10 minutach gotowania i tyluż pieczenia)
• Ambiwalentny stosunek do bezdomnych, ćpunów i alkoholików, dopóki taki przypadek nie trafi się w jego rodzinie (wtedy stosunek mocno negatywny)
• Jest przeciwko biciu słabszych (w dzieciństwie nie miał tego problemu i tak naprawdę, nadal nie ma)

Z góry widać, że chadecja i lewica mają wśród klaunów naszych czasów wielkie powodzenie.

Niemal całość tych poglądów pochodzi oczywiście, jakżeby inaczej, z telewizji i ogólnego przekonania, że „tak będzie lepiej”. Po pierwsze nie szkodzić, po piąte nie zabijać i jesteśmy w domu.

03 – Atrybuty

Najciężej rozpoznać klauna naszych czasów po atrybutach, ponieważ każdy z nas takowe posiada – i ciężko odróżnić tu przyczynę od skutku.

Obowiązkowym jest komórka. Obowiązkowo najnowsza. Sprawdza się jako zegarek, a często jako mp3 player, ponieważ można po wieśniacku puścić melodię na głos. Ale komórkę ma (czy będzie mieć) każdy, głównie po to, bo z klaunami nie idzie się inaczej dogadać, umówić lub czegokolwiek z nimi zaplanować, jak właśnie przez komórkę. Klaun naszych czasów ma często problem z komórką rozładowaną, zazwyczaj wtedy, gdy winien był ci pieniądze lub przysługę.

Także karty kredytowe i kierki innego rodzaju, które też ma lub będzie miał każdy. Wygoda sama w sobie. W ogóle, „komfort personalny” stanowi kolejną doktrynę. Wracając do karty – płaci nią wszędzie, zawsze zastanawia się nad pinem, choćby znał go i wybijał milion razy wcześniej lub robi to w taki sposób, by maksymalnie wydłużyć czas swojej kolejki w marketach lub biurach obsługowych. Klaun naszych czasów.

Głównym atrybutem jest twarz – potraktowana solarium, wizażem, mejkapem. W ogóle to ciekawe – klaun naszych czasów boi się panicznie raka (bardziej niż AIDS – kolejna zasługa telewizji, która rusz co rusz nie mając co robić, podaje sławne i nieznane nazwiska zgonów na raka). Tak się boi, że nadużywa komórek, mikrofalówki, SOLARIUM. Jest przeciwko dziurze ozonowej, tymczasem jest wielbicielem wszystkiego, co w sprayu.

Epilog

To tyle na dzisiaj. Ten odcinek pozwali rozpoznać klauna naszych czasów w życiu codziennym, niektórzy być może rozpoznają go w sobie i zaczną polemizować. Jakkolwiek – najważniejszym jest wskaźnik własnego zdania. Im więcej czerpie z telewizji, czasopism i ew. książek (tacy są niebezpieczni i skazani na antykreatywny niebyt). Klaun naszych czasów jest pracowity, często dlatego, bo kiedyś nie był, ale to nie jest regułą. Generalnie, wiadomo jedno: religia, płeć, kolor skóry nie mają znaczenia! Klaunem może być każdy.

Przypinać sobie uśmiech. Bo pamiętaj – bądź miły, trzymaj się, jutro będzie lepiej, dbaj o twarz. Naucz się żonglować w jednostajnym tempie,na wysokich obrotach, byś był przynajmniej będziesz sumienny, choć przewidywalny.


komentarze
avatar caroll
karolinag4op.pl
2009-02-15, 20:42:16:
nogogłaszczki
po pierwsze 'międzyczas' nie istnieje, więc nie istnieje też życie w międzyczasie...
Po drugie powtarzasz w zdaniach słowa, co wygląda nieelegancko (np ulicy, ulicy itd). Ogólnie to wpakowałeś w tego klauna wszystkie stanowiska którym jesteś przeciwny i wyszedł nienaturalny dziwoląg, az strach się zapytać jaki cyrk wizytowałeś ostatnio
--
http://www.youtube.com/watch?v=1TwqE2X55Wg

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-02-15, 20:51:19:
logopeda myśli
"międzyczas" istnieje i ma się dobrze, można go używać jak się chce i to jest stanowisko polonisty. Ja użyłem go w znaczeniu symbolicznym.

Co do poglądów i postaw - mylisz się. Każdy z nas ma część lub zadatki na klauna naszych czasów. Jeszcze nie żyjesz na zachodzie, ale poobserwuj chociaż trochę polskie dziennikarstwo, polski przemysł muzyczny, sport, politykę. Wszędzie coraz więcej klaunów.

To, że jestem przeciwny takiej postawie nie oznacza, że robię z tego dziwoląga. Ta postawa to wynik nie mojego widzimisię, to moje obserwacje, wynik jakiejś ewolucji. Jeśli masz z tym problem, że to mój pogląd, to przynajmniej nie formułuj tego w formie magicznego zarzutu.

PS Ten cyrk masz na zewnątrz.
--
...jak pies

avatar caroll
karolinag4op.pl
2009-02-15, 20:59:00:
nogogłaszczki
nie jes to zarzut magiczny, raczej zarzut czytelniczy, widocznie klaun którego wykreowałeś jest bardziej plastikowy niż ten rzeczywisty. Czy mam problem?? Powtarzasz to samo pytanie. Odpowiedzi powtarzała nie będę, masz ją pod dziełem w dziale 'poezja'
--
http://www.youtube.com/watch?v=1TwqE2X55Wg

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-02-15, 21:15:19:
logopeda myśli
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
"wykreowałem"?

ten rzeczywisty jest na tyle plastikowy, że ciężko dorzucić mu więcej plastiku.

ps czujesz się urażona? [pyt retoryczne] to dobrze!
--
...jak pies

avatar tentatio
2009-02-16, 00:24:38:
świadomość różnorodności
Raczej bym powiedziała, że to prawda jest. Gdzie się tutaj doszukałaś caroll osobistego stanowiska? No nie wiem, ja tu widzę, odtwórcze przekazanie rzeczywistości. Obserwacji trochę, a cały tekst stanie się ucieleśnieniem rzeczywistości.

Gratuluję tekstu.
--
W imię wolności odbiera się życiu wszelką spójną strukturę. Rozpada się ono na wiele drobnych oddzielnych części, pozbawionych jako całość wszelkiego sensu.

avatar okhan
okhanjest-lirycznie.art.pl
2009-02-16, 21:35:24:
duszę się miewa
Międzyczas rządzi, jestem fanem tego słowa. :-)

Ale cała reszta?
Pierwsze co mi się nasuwa to fakt nadużycia takich słów jak: 'klaun', 'naszych' i 'czasów'. Brzmi to cholernie pretensjonalnie, ale powtarzane jest średnio co trzecie zdanie. W dodatku z tonu, w jakim piszesz ten tekst można wywnioskować, że uważasz, iż klaunem jest co trzeci obywatel. Zdecydowanie nie leży mi to określenie, zdecydowanie skłoniłbym się w stronę czegoś w rodzaju 'Kowalski-Dzisiaj'.

Sporo trafnych spostrzeżeń, ale ubranych w taki sposób, że faktycznie (anty)bohater tego tekstu wydaje się bardziej plastikowy niż rzeczywisty (popieram caroll w tym względzie).

Reasumując :]] jak sam stwierdzileś, młody jesteś, wierzę, że jeszcze się nauczysz :) - pomysł dobry, wykonanie mocno średnie. Widać, że zdania umiesz tworzyć, ale koncept na dłuższy tekst leży.
--
7

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-02-16, 23:06:51:
logopeda myśli
to nie ja ubieram co trzeciego obywatela w plastik.

oceniam bardziej młodsze generacje, z akcentem na moich rówieśników i niewiele starszych.

to nie ja ubieram w plastik. moim zdaniem w o ogóle nie chodzi o to, dla mnie klaun naszych czasów jest świetne zaadaptowanym człowiekiem z gumy do żucia - i to, że doza sarkazmu nadaje cień takiemu osobnikowi nie świadczy o plastikowych zamiarach.

kończąc, Okhanie, klaun - ponieważ ma przypięty sztuczny uśmiech, jest maskotką w ludzkiej postaci, kimś zdolnym ale jedynie na potrzeby tłumu podobnych jemu, i jeszcze raz - przypięty uśmiech, ale jego inwersje skrywają dużą dozę...czego? polecam wideoklip do Chevelle - The Fad,
--
...jak pies

avatar rybak
jejku
2009-02-18, 16:12:02:
mechanik liryczny
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
diabelnie mało odkrywczy tekst.
nie wystarczy chyba napiętnować zajmowania promowanych w mediach stanowisk w (podobno) Poważnych Kwestiach, które są Zajmujące i Istotne, żeby stworzyć dobrą satyrę.
przy okazji, murem stoję za okhanem w kwestii nadużywania klaunanaszychczasów. no, ale to świadczy o moim niesamodzielnym myśleniu.

avatar Cerber
kaorumygmail.com
2009-02-18, 18:07:45:
logopeda myśli
że mało odkrywczy, hmmm, kuriozalnie mogłaby to być zaleta. nie miałem zamiaru tworzyć czegoś. miałem zamiar odtworzyć coś.

dwa, to nie jest satyra. to ma elementy satyryczne (jak już).

klaun naszych czasów sam w sobie jest określeniem w wymowie długim, dlatego może ten zarzut (tę pierdoloną uwagę końcową przemilczę). To nie jest Ola czy Michał. Myślałem nad skróceniem do "klauna" ale tu z kolei brakowało mi odniesienia do... no właśnie. do naszych czasów. poszukując ersatzu:

>współczesna marionetka
>smiling dolls
>ludzie-kukły
>dzieci medialne
>żywe plastiki

jak widać, może nie w samym określeniu leży środek ciężkości. ale i częstotliwość nie wydaje mi się zbytnio denerwująca. znam przemówienia, w których powtórzenia i paralele stanowią lwią część treści.

tak naprawdę jedyne, co się dla mnie liczy - to rozgłos. w imię sławetnej zasady - walnij w stół, nożyce się odezwą. a może nawet zlecą na podłogę zabijając kota po drodze.
--
...jak pies

avatar okhan
okhanjest-lirycznie.art.pl
2009-02-18, 20:26:11:
duszę się miewa
Cerbrku (jeśli mogę pozwolić sobie na taką poufałość) - ja tam nie krtykuję tego co napisałeś, ale krytykuję sposób w jaki to zrobiłeś. Stąd uwaga o źle brzmiącym określeniu itd. Materiał dobry, wykonanie średnie, stać Cię na więcej.
--
7

avatar Łukasz Jaroń
2009-03-02, 00:53:33:
jesteśmy złudzeni
Dzięki Bogu Autor nie jest klaunem naszych czasów. Ale coś czuję, że aspirowałby do bycia Natalią Julią Nowak czasów przyszłych.
Niestety, jak to trafnie powiedziała Doda, KRÓLOWA JEST TYLKO JEDNA!

O utworze:

wyświetleń:7623
komentarzy:11


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

Cerber
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.