avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


32 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
okhan
duszę się miewa
teksty
felieton, esej
dodano:
16 czerwca 2005, 21:32:03


Ars moriendi

Sztuka. Czy umierania, tego nie wiem. Nie jestem nawet do końca przekonany, czy o śmierci w ogóle. Czasem miewam wątpliwości, czy to sztuka...

Generalnie piszą o życiu. Przeważnie swoim, lub znajomych. Jeszcze częściej o tym wewnętrznym. Niejednokrotnie twierdząc, że takowego już w nich nie ma. Lubią sztukę. Choć różnie to okazują - jedni lubują się w napawaniu tym terminem, innym zbiera się na wymioty, gdy tylko usłyszą takie banalne sformułowanie jak "sztuka", czy "poeta". Ale wszyscy chcą ją tworzyć. Dobra sztuka wynika z ogólnie pojętego braku. Nie można tworzyć z pełnym żołądkiem, napawając się piękną pogodą. Dobrze jest mieć zalążek depresji. Koniecznie trzeba mieć rozregulowany układ nerwowy i tzw. huśtawki nastrojów. Czym częstsze, tym lepiej. Warto byłoby mieć halucynacje. Najlepiej naturalne, bo wtedy nie trzeba brać, palić, pić. Chociaż dopalacze, to dobre rozwiązanie. Gdy się porządnie wciągniesz - z czasem wszystko zaczyna się pieprzyć jeszcze bardziej. A wtedy już nic, tylko pisać, pisać, pisać... Lub pić jeszcze więcej, gdy brak weny. Jednocześnie na zbyt mocny upadek mało kto sobie pozwoli. Gdy przekroczysz pewną granicę upodlenia, nie będziesz w stanie pisać. Więc w istocie nie staczają się na samo dno ludzkiej egzystencji - tam jest zbyt ciemno. Upadlają się w granicach rozsądku, prowadząc życie w awangardowej dziurze.

Tak, to współcześni, polscy poeci - lub nie - cokolwiek. Uprawiają sztukę kontrolowanego upadku. Zawodowo szukają dziur w całym. Postawieni przed wyborem - szczęśliwe, poukładane życie, a życie we własnoręcznie spreparowanym dołku życiowym - rzadko kiedy wybiorą to pierwsze. Owszem, są tacy, co zrejterowali. Wybrali szczęście. Przestali pisać. Ale o nich już nikt nie słyszy. Więc kogo to obchodzi? Nie można jednak z czystym sumieniem stwierdzić, że ci, którzy wybierają sztukę celowo chylą się ku upadkowi. To bardzo często wynika samo z siebie lub jest procesem podświadomym.

Wojna. Kolumbowie. Wojny już nie ma. Kolumbów praktycznie też. Zabrakło naturalnego nieszczęścia. Światowy konflikt przerodził się w światowy biznes. Globalizm. I Unia Europejska. Zresztą większości to nie obchodzi. Jest tylko przekonanie, że aby pisać, coś musi być nie tak. Albo gdy coś jest nie tak, trzeba pisać. Na jedno wychodzi, bo jeśli chcesz pisać, to zawsze znajdzie się coś nie tak. Od biedy można zadowolić się złamanym sercem, ale to nie jest dobry sposób na dłuższą metę, poza tym część już się domyśla, że to nie jest oryginalne. Dla tych, co chcą pisać jest jedno, naturalne nieszczęście: wszystko już było. Tylko to akurat nie pomaga. Wręcz prowadzi do marazmu i dekadencji. Pojawia się sztuka pustki, nie wiem, może jeszcze-bardziej-neo-dadaizm. Chociaż nie, bo w dzisiejszym świecie chały, neo kojarzy się już tylko z "Matrixem". Jeśli wszystko już było, można się już tylko miotać między nurtami, a wszystko co się napisze zawsze będzie już czymś sklasyfikowanym. Z dużym prawdopodobieństwem, że wojaczkowym.

To dopiero potrafi wywołać frustrację! Wtedy pozostaje już tylko rzucić się w nurt neolingiwstyki (znowu ten "Matrix"...) i pisać wiersze na licencji GNU.


komentarze
avatar ...Alicja...
2005-06-17, 12:03:50:
invasive species
chciałabym się z tym nie zgodzić, ale nie umiem...
mam tylko nadzieję, że O'khan nie rzuci się w nurt neolingwistyki ;)
--
z socjalistycznym pozdrowieniem!

avatar Jacek Jursza (O`khan)
okhanjest-lirycznie.art.pl
2005-06-17, 12:42:32:
duszę się miewa
Alicja, ja tez bym chciał, żeby się ludzie z tym nie zgadzali. :>
--
7

avatar sal0me
izabela876poczta.onet.pl
2005-06-18, 21:12:22:
uplifter
hmmm.. zapowiadało się nieco inaczej. Znudził mi się trochę w połowie, co u mnie jednak jest objawem dość częstym ;) Bywało gorzej, ale to nie dla mnie. Może dlatego, że jestem zmęczona ;p Pozdrawiam.
--
this is where i'm meant to be

avatar judzia
2005-07-11, 21:08:17:
Mało zdolna szansonistka
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
.
--
Taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.

avatar Jacek Jursza (O`khan)
okhanjest-lirycznie.art.pl
2005-07-12, 10:17:03:
duszę się miewa
A może jest? Przecież to tylko moje zdanie, dlaczego od razu odbieram złudzenia. Nie zgadzajcie się ze mną. ;)
--
7

avatar judzia
2005-07-12, 12:51:00:
Mało zdolna szansonistka
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
.
--
Taka jest moja koncepcja, tak ja to widzę.

avatar Detective William Somerset
nepauzhadinteria.pl
2005-08-29, 00:02:37:
latex!
to ja spełnię Twoje życzenie Jacku - nie zgadzam się :]

jeżeli piszę - to nie dla wszystkich - a dla ludzi z JL - jestem ciekaw czy się spodoba :)

i - najważniejsze [bo to był wstęp konieczny]

sam nie mam zielonego pojęcia o poezji - nic nie czytam! :] więc nawet nie wiem, czy się miotam po nurtach - bo ich nie widziałem
moje pole jest tabula rasa a ja sobie biegam :) i mam nadzieję że niektórych pole też będzie takie tabula rasa jak moje - to może nie wrzucą mnie do nurtu i się nie utopię :) - chociaż, heh - pływać umiem ;)

powiesz: "zamykasz oczy na świat" ja powiem, że zamykam światu oczy na mnie :)

powiesz: "żyjesz w kontrolowanej niewiedzy" ja powiem: hell, yeah! :]

po co upgrade'ować Matrix?
zróbmy własny od początku :)
--
,

avatar Detective William Somerset
nepauzhadinteria.pl
2005-08-29, 00:04:36:
latex!
planet JL ;)
--
,

O utworze:

wyświetleń:5275
komentarzy:8


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

okhan
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.