avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


19 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
motyl
mechanik liryczny
opowiadania
dodano:
10 października 2007, 19:31:47


CIEKAWOSTKI O PRAWOSŁAWIU część 1

KULT ŚW.GABRIELA ( XIXw.-do dziś)

W końcu XIX w. -pamięć o św .Gabrielu w Jego rodzinnych stronach zaczęła się odradzać...
Rozwój kultu świętego na Ziemi Zabłudowskiej spotkał się z przychylnym stanowiskiem hierarchii prawosławnej. W latach 1910-1912r;z błogosławieństwa biskupa białostockiego Włodzimierza -odbyło się uroczyste przeniesienie relikwii św.Gabriela do soboru katedralnego
w Białymstoku, a następnie do Męskiego Monasteru w Supraślu. Wkrótce jednak w 1915r;-ewakuując się do Moskwy, w obawie przed przesuwającą się linią frontu, biskup Włodzimierz wziął ze sobą sarkofag z relikwiami św.Gabriela. Po drodze powtórnie spoczęły one w Słucku.
W latach 30-tych XXw; Monaster Słucki zlikwidowano, a relikwie św.Gabriela przeniesione zostały do muzeum w Mińsku, po czym trafiły do cerkwi pod wezwaniem "Przemienienia Pańskiego" w tym mieście... (Mińsku, na Białorusi). W 1944r;relikwie ponownie zmieniły miejsce swojego spoczynku. Tym razem zostały przewiezione do Grodna, do cerkwi pod wezwaniem "Pokrowa" (Opieka Matki Bożej). W tej świątyni spoczywały aż do 21.09.1992r. W tych dniach
(21-22.09.1992r.) z błogosławieństwa arcybiskupa białostocko-Gdańskiego Sawy, oraz grodzieńsko-wołkowyckiego Walentina- relikwie św.Gabriela zostały uroczyście wniesione do katedralnego soboru św.Mikołaja w Białymstoku. Przy okazji od tamtej pory w dni 21-22.09.- zrobiono wrześniowe święto Młodzieży Prawosławnej.


ZAŚNIĘCIE BOGURODZICY (28.08;nowego stylu,a 15.08;starego stylu)

Cyt."Jest jednym z grupy świąt nieewangelicznych, a wysławiane w nim wydarzenie opiera się na źródłach innych niż Pismo Święte, a w omawianym przypadku jest - na Świętej Tradycji.
Wydarzenie miało miejsce w Jerozolimie, gdzie po Wniebowstąpieniu Zbawiciela zamieszkała Bogarodzica w domu umiłowanego ucznia Pańskiego-Jana. On to jedyny spośród grona apostolskiego, znajdując się wraz z Matką Najświętszą i innymi kobietami pod krzyżem
konającego Chrystusa, usłyszał z ust Jego słowa:-"Oto Matka Twoja".- Więc Bogarodzica mieszkała ok.20lat w domu przybranego syna, aż do dnia Swej śmierci-czyli zaśnięcia.
Śmierć Matki Bożej nie była zwyczajna:to był raczej najsłodszy sen, po którym nastąpiło jeszcze słodsze przebudzenie. Jak głosi tradycja tego święta, na kilka dni przed zaśnięciem zjawił się Przenajświętszej Archanioł Gabriel, który zwiastował Jej, że niebawem połączy się ze Swym ukochanym Synem. Gdy dusza Bogarodzicy opuszczała ciało, światłość opromieniła
komnatę, w której się znajdowała, a przez rozwarty dach, w otwartym niebie, apostołowie ujrzeli Zbawiciela w asyście aniołów i świętych, który zstępował na spotkanie ukochanej Matki (ks.Stanisław Strach)".-

CEREMONIA CERKIEWNA ZAŚNIĘCIA1) w 1-wszy dzień niesie się zioła do oświęcenia+ kwiaty na grób Matki Bożej
3)Całun (ikona śpiącej NMP) jest wynoszony na łoże z baldachimem wysunięte na środek cerkwi i zaczyna się długa wieczernia (3-4godz.). Przypomina nam każdy, prawosławny pogrzeb i jest widowiskowa.
4) w następny dzień przeważa smutna procesja grzebalna i zakończenie święta z podchodzeniem do Całunu i całowanie Płaszczenicy ( jak ostatnie pożegnanie). Ta uroczystość ma miejsce każdego roku o tej samej porze-tj. dn.29.08.- nowego stylu (tj.ogólnie przyjętego kalendarza). A tak w cerkiewnym kalendarzu wychodzi- 15.08.
Zdaje się, że 2 tygodnie wcześniej świętują Zielną nasi bracia chrześcijanie. Wiem, że idą wtedy rzymsko- katolickie pielgrzymki, ot- choćby na Jasną Górę.

PRAWOSŁAWNE POGRZEBY

Kiedy umrze prawosławny członek naszej rodziny myje się go, ubiera wkłada do trumny i wieczorem zaprasza się baciuszkę do zmarłego. Pasterz odprawia żałobne nabożeństwo- czyli tzw.Panichidę...
Odjeżdża, a rodzina siedzi przy nieboszczyku przez całą noc.
Rano przyjeżdża znów ksiądz prawosławny i wyprowadza zwłoki do cerkwi.
Na zmarłego czeka żałobna procesja z chorągwiami i wita go smutnie dzwon!
Może być panichida w domu zmarłego, a potem zamyka się trumnę na chwilę.
Po podróży do cerkwi, stawia się trumnę na katafalku i- odkrywa wieko...
Żałobne nabożeństwo z panichidą- to stary zwyczaj cerkiewny, co nie zmienił się od początków prawosławia i chrześcijaństwa...
Przypomina o nieuchronnej śmierci, ale również o obiecanym wstawiennictwie NMP.
Mimo upływu czasu jest wciąż żywy i praktykowany w cerkwi do dzisiaj.
Po liturgii z komunią (do której mogą przystąpić bliscy i rodzina) zwykle jeszcze jest modlitwa żałobna. Bliscy zapalają świeczki w swoim ręku za zmarłego.
Wtedy kapłan kładzie na czole zmarłego kartkę z żałobnym nadrukiem.
Czyta pokajanije i zostawia je jako następną kartkę w trumnie. To świadectwa dla zmarłego, że dostąpił łaski wybaczenia Bożego... Ksiądz prawosławny okadza zmarłego kilkakrotnie w czasie liturgii, a potem w czasie końcowych modlitw.
Zmarły leży twarzą w stronę "Carskich Wrót", jakby stał. W ten sposób po raz ostatni jest uczestnikiem liturgii w świątyni. Śpiewa mu cały chór, lub 1 osoba z boku ołtarza....
Zależy od ważności zmarłego, albo tylko od finansów rodziny... Cały chór napewno śpiewa w uroczystości, gdy zmarł poważany dostojnik cerkiewny!
Na koniec nabożeństwa we wnętrzu cerkwi jest ostatnie pożegnanie z rodziną...
Można zmarłego całować w rękę, lub czoło, na którym leży wydrukowana modlitwa.
Zmarły w splecionych rękach ma ikonkę z Matką Bożą, lub ze swoim Imiennikiem...
Dopiero po pożegnaniu zamyka się trumnę na zawsze i dopiero wynosi na cmentarz.
Pogrzebowi towarzyszy procesja z czarnymi chorągwiami i dzwon co brzmi aż do mogiły!
Wszyscy uczestnicy nabożeństwa idą za trumną śpiewając żałobne pieśni...
Krótka modlitwa nad otwartym dołem, a potem w ciszy następuje opuszczenie trumny...
Celebrant święci trumnę i mówi:-"Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz"-Często wrzuca garstkę ziemi na trumnę. Prawi kazanie. Zmarły zostaje zakopany, a bliscy zapraszają gości na stypę. Ostatnio przyjął się zwyczaj żałobnego obiadu w restauracji. Wszyscy nasi prawosławni przodkowie byli pochowani tak obrzędowo.
TAK ŻYLI NASI PRZODKOWIE W RYTMIE PÓR ROKU I CERKIEWNYCH KANONÓW, AŻ DO OBECNYCH CZASÓW. RELIGIJNIE JEST DZIŚ TAKŻE BEZ ZMIAN ...
Kiedyś całą rodziną chodziło się do cerkwi, a teraz różnie z tym bywa...

WYLICZANIE PRAWOSŁAWNEJ WIELKANOCY

Datę prawosławnej Wielkanocy można wyliczyć w/g argorytmu, którego autorem jest niemiecki matematyk, astronom, geodeta i fizyk C.F. Gauss ( 1777-1855 ). Oto ta metoda.
1) a = reszta z dzielenia roku przez 19
2) b = reszta z dzielenia roku przez 4
3) c = reszta z dzielenia roku przez 7
4) d = reszta z dzielenia ( 19 a - 15 ) przez 30
5) e = reszta z dzielenia ( 2b + 4c + 6d + 6 ) przez 7
6) f = 35 + d + e
Jeżeli "f" mniejsze lub równe "31" to otrzymujemy datę marcową. Jeżeli "f" większe niż 31 to od "f" odejmujemy 31 i otrzymujemy datę kwietniową ( Kalendarza Gregoriańskiego tzn. nowego stylu.

Przykład : Wyliczamy datę Wielkanocy w 1995 roku.
1) 1995 : 19 = 104 + reszta 19 = a
2) 1995 : 4 = 498 + reszta 3 = b
3) 1995 : 7 = 284 + reszta 7 = c
4) ( 19x19 - 15 ) : 30 = 11 reszta 16 =d
5) ( 2 x 3 + 4 x 7 + 6 x 16 + 6 ) : 7 = 19 reszta 3 =e
6) f = 35 + 16 + 3 = 54; czyli Wielkanoc w kwietniu
54 - 31 = 23 tzn. 23 kwietnia 1995 ( nowy styl)


cdn..


komentarze
O utworze:

wyświetleń:3498
komentarzy:0


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

motyl
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.