avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2103)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


32 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
motyl
mechanik liryczny
opowiadania
dodano:
15 grudnia 2006, 14:33:40


I WOJNA ŚWIATOWA

POCZĄTEK 1 WOJNY ŚWIATOWEJ-

Kiedy zbliżała się wojna, nikt nie przypuszczał, że będzie potem taka bieda. Sądzono, że wojna potrwa kilka miesięcy. Uciekano na czas działań wojennych, a niektórzy musieli przeżyć piekło rewolucji w Rosji i tam przebyć do ok. 6-8lat.
Kiedy wiele rodzin wyjeżdżało-X; też się nad tym zastanawiali, w rodzinnym zespole. Wszyscy pojechali nawet na punkt zborny w Kościukówce. Ponieważ Ignacy niedawno został wdowcem, szybciej zdecydował się na wyjazd w nieznane, ze swoją córką Lidią. Nie było jego ukochanej Kasi i drugiej córeczki. Zabrakło rodziny, którą tak kochał! Nie mógł ich zapomnieć, więc łatwiej mu było myśleć, że gdzieś tam może spróbować znów od początku, albo przynajmniej będzie łatwiej zapomnieć o nieszczęściu,jakie mu się przytrafiło. Kuliki pojechali całą rodziną, żeby się nie rozdzielać. Szymon ze swoją żoną Anną stwierdzili, że to zbyt ryzykowna wyprawa, z tak dużą jak ich-rodziną i nie zdecydowali się na wyjazd. Wrócili na Płoskie do swojej rodzinnej siedziby. Ostatni raz widzieli się z Ignacym X; i Anną K. Do końca życia jego córka Lidia wspominała ciężkie życie na Syberii, wyczerpującą pracę ojca, jego śmierć i pogrzeb (gdzie stała po kolana w śniegu, w siarczystym mrozie i zadymce). Być może Anna X; myślała też o tym, że przecież synowie poszli na wojnę i mogą w każdej chwili wrócić do domu, a kto ich wtedy powita?- wszyscy jednak wrócili do domowych pieleszy, oprócz Michała. Nie doczekała się na syna, bo zginął gdzieś w zawierusze wojenno-rewolucyjnej. Nie wiadomo do obecnych czasów, gdzie został pochowany (żył ok.20-26 lat;góra 28lat).


POWROTY Z ROSJI -1918-22r.

Kiedy "bieżeńcy" wracali panowały choroby "brudnych rąk". Często dziesiątkowała ludzi czerwonka, dur brzuszny i tyfus. W obie strony podróżowano bydlęcymi wagonami, a na postojach wynoszono zmarłych. Bywało, że w drodze powrotnej chciano przywieźć zmarłego do domu, pochować na rodzinnym cmentarzu. Czasem takie zwłoki były w stanie rozkładu. Kobiety rodziły dzieci, a ludzie słabsi -umierali. Chowano ich koło torów, jeśli zdążono przed odjazdem pociągu. Można było niechcący zostać przy tych torach, razem ze swoim zmarłym. Taka śmierć i pochówek przy torach spotkał Annę Kulik i jej zięcia (męża Marii K; córki Juliana).
Julian z dziećmi też podróżowali w takim zaduchu, ale wrócili do rodzinnej siedziby, w Kamionce. Anna zm.25.08.1915r. Na nowo wzięli się do swojej roboty na gospodarstwie, ale złoto, które mieli wyjeżdżając -już nie istniało... Z bogatych gospodarzy stali się teraz biedakami. Julian zmarł ok.1922r. Schedę po ojcu przejął najstarszy syn-Michał K. Sądowna zmiana nazwiska mogła być w czasie, kiedy spadkiem po ojcu (K.-S.)dzielił się jeszcze Julian, ze swoim bratem. Ale również możliwa już po powrocie z Rosji. Po śmierci Juliana, Michał nosił już zmienione nazwisko.
Po ojcowsku musiał zaopiekować się swoim rodzeństwem i sprostać roli gospodarza....
komentarze
avatar Ilianne
ilianneo2.pl
2006-12-15, 14:42:19:
mechanik liryczny
Przepraszam, no nie podoba mi się język, którym operujesz - utwór byłby dobry, gdyby nie on. Mnie osobiście to odstrasza od Twojej twórczości - jest przez to bardzo toporna i ciężka do przetrawienia. Wnioski na podstawie tego utwóru.
Pozdrawiam
--
Pozdrawiam, Ilianne

avatar motyl
2006-12-15, 15:00:01:
mechanik liryczny
[komentarz edytowany przez autora wpisu]
no nic-dziękuję za czytanie i koment,pozdr.aha- jestem ciekawa,czemu trudno przebić się przez słowa w opowiadaniu,bo piszę tak listy i nikt nie narzeka,ale bliscy i znajomi lubią je dostawać
--
lubię Jasnorzewską,Goethego,Puszkina,Jesienina,piosenkarza Wysockiego,Bułata Okudżawę i znajomych z portalu JL..."ze smakiem bytu -motyl nie płacze nad zmierzchem - trwa w trzepocie pomiędzy"...

O utworze:

wyświetleń:749
komentarzy:2


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

motyl
  poprzedni   lista utworów   następny  

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.