avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2103)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


27 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
w&j
j.w.
opowiadania
dodano:
3 marca 2018, 13:31:29


I.Ciemniejąca linia chmur - granica dnia, zapowiedź ciemności poprzedzona poświatą błękitu, seledynu i pomarańczu.

Miasto rozciąga się w dole - mrowisko świateł, drżących jak ognie zwodzące nieostrożnych wędrowców. Część z nich jest w ruchu - paciorki światła nawlekane na długie nici autostrad, wijące się i oddalające w ciemność. Mróz ścina powietrze na szkliwo. Jeśli ludzie są, to mali i dalecy - uginające się na podmuchach lodowatego wiatru figurki, widziane przez moment, wywołane na kliszy wspomnień i nocnych majaków w momencie bezcelowej walki. Bo potem nadciąga noc - kir, w który przyobleka się to co było dniem, płachta rozpostarta jakby sprawnym ruchem, pochłaniająca rozżarzoną łunę.

Kość do kości, spojone drżeniem, złożone na kilkugodzinny spoczynek na podobieństwo umarłego. Godziny milczenia przepływają przez to drgające w spazmach ciało. Tam, w środku, ukryte życie snów zapowiada się seriami powidoków, rozjarzonych plam wyświetlanych na tle brudnego mroku. Z cicha zaczynają się opowiadać historie, litaniami zmieszanych głosów, szumem dźwięków splatających się w drugie dno jawy jak warkocze pod pewną ręką starej kobiety. Noc - matka wszystkich, brzemiene łono, brzuch w którym obraca się i wierci płód codzienności, dopóki biała linia świtu nie położy się ostrzem światła na wschodzie. Tutaj jest koniec. Początek. Przelewa się z misy w misę barwne substancje, podkład życia, który daje kolory wszystkim rzeczom. Piasek pod powiekami mówi, że tam, w środku, jest morze, bijące od środka falami w sklepione łuki żeber symfonią wdechów i wydechów.

On oddycha ciężko, kaszle nawet przez sen, jego twarz wykrzywia się w bolesnych skurczach seriami drgnięć, jak gdyby w środku lutnik o oczach zamglonych mlekiem podeszłego wieku nieporadnie dociągał struny instrumentu. Kiedyś jedna z nich pęknie, a wtedy on obudzi się inny, uboższy o jakiś dziwny wymiar istnienia, z dziwnym poczuciem ubytku czegoś, czego nigdy nie było, zupełnie jakby rano wskoczył w nie swoją skórę. Będzie potem patrzył na swoje palce ze zmarszczonym czołem, przyglądał się stopom doszukując się przyczyn tego dziwnego stanu. Po jakimś czasie zapomni, zawsze zapomina. Życie toczy się dalej, nas zajmuje bilans strat i zysków. Ubywanie, faza karlenia po etapie wzrostu i rozkwitu, próba złapania w dłonie linii światła tańczących pod powierzchnią rzeki kiedy się włoży ręce pod wodę. On przypomina sobie niekiedy, jak małe rybki całowały go w stopy, w letnie dni młodości spędzane na brzegu nagrzanym lipcowym słońcem. Tam, w parnym powietrzu, zarośla rozbrzmiewały jękiem pierwszych miłosnych uniesień. Dawno to było, myśli, przeczesując rzednące włosy, otwierając drzwi budynku w drodze na poranne zakupy. W sklepie kupuje kilka bułek, masło, ser, kawę i papierosy. Potem wraca do siebie, do swojej pracy, do pochylania się nad płótnem i płukania pędzli. Czasem wydaje mu się, że jego stawy i ścięgna zgrzytają i trzeszczą jak w źle naoliwionej maszynie. Znajomym i niecierpliwym klientom mówi: czekam, aż obraz wykwitnie, rozwinie się sam jak ornament oglądany pod powieką, znikąd. Wtedy oni wycofują się, zajmują swoje miejsce w ciemnej sieni, miejscu oczekiwania i półsnu. Nazywają to miejsce przedsionkiem. Skąpane w smugach światła wpadających przez stare okna drobiny kurzu przepływają majestatycznie przez tą przestrzeń pomiędzy, przestrzeń poniekąd, pośrodku. On zamyka oczy stojąc przed sztalugą, pozwala obrazom przyjść i odejść. Potem podnosi pędzel, zaczyna, maluje tak długo dopóki nie skończy. Klienci zwykle odchodzą zadowoleni, z rzadka tylko któryś narzeka, doszukuje się niedociągnięć, niezgodności wizji z zamówieniem. On rozkłada ręce, tłumaczy się, wybrania zamysłem, targuje. Znajomi kręcą głową, chwyć się roboty, mówią, nie dla ciebie taki chleb. On milczy wtedy, zachmurzony, udaje że nie słyszy, że patrzy tylko na dym papierosa,na grę świateł pomiędzy liśćmi.komentarze
avatar w&j
wiktor.dylspoko.pl
2018-03-03, 13:32:46:
j.w.
Krótki szkic mojej nowo zaplanowanej prozy.

O utworze:

wyświetleń:65
komentarzy:1


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów          

w&j
          lista utworów          

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.