avatar
niezalogowany
użytkownik:   hasło:    
pamiętaj mnie zapomniałem hasła
 
Jest-Lirycznie
poezja wybrana
poezja
poezja - szuflada
opowiadania
teksty
tłumaczenia
galeria
Społeczność
Wsparcie dla JL
download / last: 15
na marginesie
regulamin
test przeglądarki
FAQ
archiwum forum
forum
lista członków JL (2102)
znajdź osobę
Szukaj
Miniatura

ostatnio dodane obrazy:


4005 4003 4001 

Zmień skórkę


33 użytkownik(ów) na stronie

w tym zalogowani:
[brak]
avatar
Małgorzata Gabrysiak
debiutant
opowiadania
dodano:
21 października 2011, 10:02:47


Misiowe rozterki

Obudził się przed godziną trzecią i nie wiedział dlaczego. Było ciemno i cicho. Przyjemnie ciepła noc jak przystało na początek lata. Wczoraj wieczorem przyszło mu na myśl, że Mak milczy już całą wieczność. Ze zdumieniem stwierdził, że minął zaledwie tydzień od jego wyjazdu. „Dziwna jest natura wieczności" – pomyślał podnosząc oklapnięte ucho.
"Gdybym był misiem z choćby małym rozumkiem, jak na przykład sławny Kubuś Puchatek, spałbym sobie teraz spokojnie z brzuszkiem pełnym miodu, a ja nie śpię i gapię się w ciemność. Wszystko przez te trociny, które mam wszędzie" - rozmyślał dalej miś o imieniu Miś. Snując niewesołe rozważania jednocześnie bardzo chciał zasnąć. Jednak im bardziej się starał, tym jaśniejsze stawało się niebo i coraz więcej ptaków witało wstający dzień.
Miś był smutny, ale z połyskujących brązowych oczek nie płynęły mu łzy i nie moczyły pluszowej miękkości niemłodego pluszowego futerka. Były szklane jak oczy wszystkich porządnych pluszowych misiów. I jak prawie wszystkie misie miał cztery łapy. A może raczej dwie łapy i dwie nogi? Nie był pewien co ma, ale to akurat nie miało teraz żadnego znaczenia. Od pewnego czasu bolała go lewa łaponoga albo nogołapa. Prowadził w związku z tym osiadły tryb życia. Nawet bardzo osiadły. Z tej `osiadłości` zrodziły się w nim już obawy o stan futerka w pewnym szczególnym, bardzo widocznym miejscu. Z niepokojem obserwował wielkość różnych części swego, jak dotąd niebudzącego większych zastrzeżeń, ciała.
Nie przemierzając w misiowym poczuciu wolności pobliskich łąk, lasów i pól z powodu odniesionej kontuzji nogołapy (albo łaponogi), żyje więc sobie Miś ostatnio jakby wolniej. Częściej zawiesza spojrzenie to tu, to tam. Dzięki temu dostrzega znacznie więcej niż zabiegane misie. Rozmyśla też o swoim przyjacielu Maku. Ogląda jego zdjęcia albo czyta stare listy. Mak nie daje znaku życia przez `całą wieczność`, ale Miś ma nadzieję, że przyjaciel wypoczywa sobie cały i zdrowy na pięknej wyspie. Wędruje po niej albo wyleguje się na rozgrzanych plażach. Miś wie, że plaża to ogromne morze ziarenek piasku. I jest prawie pewien, że nie ma na niej ziarenek tęsknoty. Jedynie tu – między trocinami - słyszy je czasem.

* * *

- Misiu ...
- Tak, Małgosiu ...
- Bardzo Cię kocham. Wiesz o tym?
- Mówisz poważnie?
- Arcypoważnie. I zawsze będę Cię kochać.
- W wytartym futerku też?
- Nawet w bardzo wytartym też.
- A jak odklei mi się oko i gdzieś zgubi? A jeśli rozbiję sobie głowę, wysypią się trociny i zapomnę kim jestem? Co wtedy?
- Będziesz nadal moim kochanym misiem, Misiu.

Miś zamyślił się:
"Mak jest trochę inny niż kiedyś, bardziej drażliwy i trochę wyblakły. Na plaży może zupełnie stracić kolor. Powinien na siebie uważać. Nie jest już taki młody i w każdej chwili może mu odpaść któryś z płatków. Ale nawet jeśli coś odpadnie, to mimo wszystko i tak będę go kochał ..."

- Małgosiu, zrobisz mi okład na łapę?
- Na łapę, Misiu, i na serce - jeśli trzeba.
- A potem mnie przytulisz?
- Oczywiście, Misiu. I zjesz trochę miodu, prawda?


komentarze
avatar Marta Mozol - Jursza
adelajnatlen.pl
2011-10-23, 07:52:29:
profetyk
Swietnie napisane! Z czuloscia, powaga I wspaniale dzieciecym spojrzeniem na swiat!
--
I to jest cała prawda, nieprawda, i innej prawdy nie ma! Amen

avatar ola j. s.
alestaonet.eu
2011-10-24, 11:16:48:
debiutant
Bardzo mi się podoba, dawno czegoś tak sympatycznego nie czytałam. Czekam na dalsze "misiowe rozterki" :)

O utworze:

wyświetleń:551
komentarzy:2


Nawigacja:

Wszyscy autorzy
  poprzedni   lista utworów   następny  

Małgorzata Gabrysiak
          lista utworów          

 
 

Akcje:


Wykonanie serwisu (C) Jacek Jursza (projektowanie stron). Wszelkie materiały zamieszczone na stronie są własnością ich twórców.